[Könyvjelző]
A tavaly év végén a Digitalbooks forgalmazásában hagyományos papírkönyvként és e-könyvként is megjelent Atlantiszi Háború alapesetben egy hagyományos soft-sci-finek mondható, melyben keveredik az ókori mitológia a modern harci eszközökkel, miközben ismert történelmi szereplők bukkannak fel, hogy a tőlük megszokott stílusban részt vegyenek életük (utáni) legnagyobb harcukban. Soós Tibor első regényében érzékenyen nyúlt az időutazás mindig kényes témájához, képes volt azt egy izgalmas kalandregényként tálalni anélkül, hogy fogcsikorgató paradoxonokat épített volna fel. A továbbiakban kiderül, hogy csak azoknak érdemes-e a kezükbe venniük a BELLVM ATLANTIS-t, akik élnek-halnak az emberi civilizáció beláthatatlan messzeségekbe nyúló múltjáról szóló történetekért, vagy a komolyabb fantasztikus történetek rajongói is nyugodtan tehetnek-e vele egy próbát.
A regény hőse, Secundus (teljes nevén Caius Valerius Secundus) kalandjai igen meglepő módon ott kezdődnek, ahol másoké végződni szoktak: életét veszti a Kr.u. 9-ben a germánok ellen vívott teutonburgi csatában, mint P. Q. Varus seregének katonája. Meglepő módon ezután választási lehetőséget kap: vagy áthalad a Fénybe, vagy ha úgy érzi, hogy van még tennivalója ezen a világon, akkor visszatérhet az élők sorába. Secundus természetesen utóbbit választja (ellenkező esetben elég rövid könyvet fognánk a kezünkben), de nem a saját korában kap lehetőséget az új élet kezdetére, hanem sok ezer évvel korábbra, a Sumér civilizáció idejébe térhet vissza.
Ez az új élet sem ígérkezik békésnek, hanem igencsak fegyverropogással telinek. Nagy titkot nem árulok el azzal, hogy nem Secundus az egyetlen, aki különféle korokból visszatérve vívja ezt a kis sajátos háborút (az új életet nyert embereket Árnyékoknak becézi az ellenfél); többek között összefutunk Merlinnel, a híres mágussal, egy egész római légióval, de simán megfér a csapatban egy Mossad- ügynök, és egy francia hekker is. A harc nem más ellen, mint a világtörténelem leglegendásabb, létezését misztikus mesék tömkelege mögé rejtő magas szintű kultúrája, Atlantis ellen zajlik. Hatalmas piros pontot érdemel az író, hogy nem játssza el az Atlantis a rosszfiú, a feltámasztott Árnyékok a jófiúk klisét, hanem a több mint 500 oldalnyi csavaros történetből lassanként bontakoztatja ki a háború valódi okát, és bár a könyv vége szinte több új megfejtendő rejtéllyel szolgál, mint amennyi válasszal, úgy érezhetjük, hogy egészen kerek, minden apró részletre kiterjedő epikus történet részesei lehettünk. Az epikusság szó szerint is érthető, mert a történések nagy hányada az akkád nyelven íródott amorita teremtésmítosz, az Enúma elis verselésében foglaltak szerint esik meg (egyes szereplők szinte már Wc-re sem mennek anélkül, hogy ne vizsgálnák meg előtte hosszan az eposzt, nehogy megváltoztassák a történelmet véletlenül.).
A T.R. Salty írói néven publikáló író (ez még valami Cherubionos csökevény lehet, hogy jobb/rosszabb regényeket ánglius hangzású névvel próbálnak jobban eladni, pedig nem lenne szükség már az ilyesmire) momentán egy novellásköteten dolgozik Félhomály címen, és természetesen nagyban gondolkodik a regény folytatásának elkészítésén is. Reménykedjünk, hogy sikerül a Digitalbooks-ot meggyőzni a vállalkozás anyagi sikereiről is, mert a regény mindenképpen megérdemli, hogy újabb fejezetekkel bővüljön, elvégre az idei Zsoldos-díjat is majdnem sikerült bezsebelnie, 2 egész ponttal maradt le csupán Antal József cyperpunk látomása, a nyertes iDeal mögött. Tehát tessék szépen leemelni egy példányt a polcokról így karácsony közeledtével, a fantasztikum és a könnyedebb olvasmány iránt érdeklődőknek csak ajánlani tudom!
4/5
[Infódoboz]
Kiadó: DIGITALBOOKS.HU
Oldalak száma: 478
Borító: KARTONÁLT
Súly: 510 gr
ISBN: 9786155152139
Nyelv: MAGYAR
Kiadás éve: 2011
Árukód: 2222782 / 1078706